Asset Publisher Asset Publisher

XXIII Święto Polskiej Niezapominajki

Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XXIII Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia.

Lasy Państwowe podczas cyklicznej imprezy, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom będą promować zrównoważoną gospodarkę leśną, w szczególności funkcje ekologiczne i społeczne lasów. Wydarzenie to integracja środowisk wokół idei Święta Polskiej Niezapominajki w formule pikniku. Podczas wydarzenia będzie promowany również jubileusz 100-lecia Lasów Państwowych.

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują w tym dniu: rajdy rowerowe, nordic walking oraz warsztaty, zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami i aktywnościami o tematyce leśnej i występami artystów oraz pokazami rękodzieła.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich, sokolników, kynologiczne oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy oraz warsztaty edukacyjne nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Ligi Ochrony Przyrody, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Kozienickiego Parku Krajobrazowego im. prof. Ryszarda Zaręby, Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radomiu, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Radomiu, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Oddział w Radomiu, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach. Obecny będzie również Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego z Garbatki-Letnisko oraz Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku wraz z grupą sygnalistów i sokolników. Będzie też pokaz psów myśliwskich. Zaprezentuje się też KPP Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie.

Leśnicy prezentować będą też działania finansowane w ramach projektów ze środków Unii Europejskiej w zakresie ochrony przyrody, małej retencji i działań przeciwdziałających zmianom klimatu oraz projektów z zakresu innowacji tj. Las Energii i Leśne Gospodarstwa Węglowe, a także działania w ramach zwiększania lesistości.

Nie zabraknie informacji na temat zrównoważonego korzystania z zasobów lasu, w tym różnorodnych darów lasu – prezentowana będzie wystawa „Dary Lasu” o ziołach, owocach, grzybach leśnych oraz promująca miód, dziczyznę i drewno. Obecny będzie również Food Truck „Dobre z Lasu”.

Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem. Zapraszają wszystkich, którzy chcą rowerami przyjechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku w ramach Jazdy z Miasta! I innych rajdów.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół VIDEO.

Atrakcjami muzycznymi będą też koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Wystąpi również Jagoda Gańczorz z Technikum Leśnego w Brynku, tegoroczna laureatka konkurs „Bajarze z Leśnej Polany” im. redaktora Andrzeja Zalewskiego.

Szczegółowy plan Święta Polskiej Niezapominajki: 

10.40 – 11.00 Złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci red. Andrzeja Zalewskiego (Hol Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni Letnisku)

11.00 – 15.00 Piknik leśny, w tym „Leśne miasteczko” (teren Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni Letnisku)

Scena:

 • 11.00 – 11.15 uroczyste otwarcie XXIII edycji Święta Polskiej Niezapominajki
 • 11.15 – 11.30 koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku
 • 11.30 – 11.45 występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka” w Radomiu
 • 11.45 – 12.00 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku – grupa I
 • 12.00 – 12.15 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku – grupa II
 • 12.15 – 12.30 występ dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Świętokrzyskich Partyzantów AK w Wielkiej Wsi
 • 12.30 – 12.45 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Słupicy
 • 12.45 – 13.00 występ dzieci ze Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisku
 • 13.00 – 13.15 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach
 • 13.15 – 14.00 pokazy przy scenie (sportowe, rekonstrukcje historyczne, ludzie z pasją, w tym pokaz szermierki na bagnety w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej Komisariat w Radomiu
 • 14.00 – 15.00 występ gwiazdy – zespół VIDEO

Na małej scenie na uroczysku „Darz bór” zaprezentują się:

 • Klub Seniora „Ale babki” i „Echo leśne” z Jedlni-Letniska;
 • Prezentacja Koła Gospodyń Wiejskich, „Siczkowianki” i „Marianianki”.

Informacje organizatorów dotyczące przejazdu rowerowego w ramach akcji „Jazda z miasta!":

 • Spotkanie o godz. 10, przed budynkiem dawnej NOT przy ul. Krukowskiego 1, gdzie obecnie siedzibę ma redakcja Echa Dnia;
 • 10.15 start Jazdy z miasta!;
 • Zgłoszenie do wyprawy upoważnia do otrzymania poczęstunku i wzięcia udziału w przygotowanych atrakcjach;
 • Powrót z imprezy we własnym zakresie;
 • Formularz zgłoszeniowy dla uczestników: https://radioradom.pl/jazdazmiasta/ Odsyłacz znajduje się też na stronie www Echa Dnia. Zgłoszenia przyjmowane są do piątku, 10 maja do północy;
 • Głównym organizatorem oraz inicjatorem "Jazdy z miasta!” są Salon Rowerowy RODEX, Bractwo Rowerowe oraz Grupa "Szaleni na rowerach”.

Informacja organizatorów dotycząca rajdu Nordic Walking:

 • O godz. 12 czeka na uczestników przewodnik Nordic Walking Dorota Nowak (600 972 765) z Medycznej Szkoły Policealnej i zaprasza wraz z leśnikami do wspólnego spaceru po Puszczy Kozienickiej. Spotkanie przy bramie głównej Ośrodka.

Patronat medialny nad Świętem Polskiej Niezapominajki objął Program 1 Polskiego Radia.

W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku im. red. Andrzeja Zalewskiego można będzie także oglądać wystawę „Nie zapomnij Niezapominajki. Święto Polskiej Niezapominajki na kartach leśnej historii”: https://www.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wystawa-nie-zapomnij-niezapominajki-

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!

Miejsce:

Nadleśnictwo Radom - Leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku, Siczki 1A, 26-630 Jedlnia-Letnisko

 

Termin:

12 maja (niedziela), godz. 10.40 – 16.00

Ważne komunikaty dotyczące bezpłatnego transportu z Radomia do ośrodka:

Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku zapewnia bezpłatny przewóz uczestników Święta Polskiej Niezapominajki w dniu 12 maja 2024 r.

Odjazd z Radomia:

 • przystanek na ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) w godz. 10.30 11.00 11.30;
 • drugi przystanek na os. Gołębiów (za stacją paliw Orlen).

Powrót z ośrodka w Jedlni-Letnisku w godz. 14.30, 15.00, 15.30.

Busy będą miały z przodu plakat Święta Polskiej Niezapominajki.

 

Osoby do kontaktu:

Bernarda Zegarek – LOE w Jedlni-Letnisku

e-mail: bernarda.zegarek@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 322 10 11, tel. kom. 534 520 101

 

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu

e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388