Asset Publisher Asset Publisher

Kolejne wielkie święto wszystkich miłośników przyrody

Kolejne wielkie święto wszystkich miłośników przyrody

23 czerwca zapraszamy do Łazienek Królewskich w Warszawie na drugą edycję pikniku edukacyjnego Dni Ochrony Środowiska, objętego Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Piknik stanowi warsztatową część konferencji „Dla Lasu, Dla Ludzi - Leśnictwo XXI wieku w odpowiedzi na oczekiwania społeczeństwa w zakresie edukacji ekologicznej”. Obchodząc 95-lecie Lasów Państwowych chcemy przypomnieć, że Polska to również zachwycające krajobrazy, niezwykłe bogactwo przyrodnicze, swoboda dostępu do lasów oraz silny i emocjonalny związek ludzi z naturą.

Mamy co wspólnie świętować!

W niedzielę 23 czerwca na terenie rekreacyjnym Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (wejście od ul. Myśliwieckiej przy Parku Agrykola) od godz. 10.30 do 18.00 odbędzie się wielki, edukacyjny piknik rodzinny. Przy blisko 30 stanowiskach wystawców z całej Polski będzie można wziąć udział w warsztatach eko-stolarki, zobaczyć pokazy sokolnicze i kynologiczne, wysłuchać prelekcji o leśnym survivalu i bezpiecznym grzybobraniu, poznać tajniki pracy leśników, strażaków i policjantów oraz spróbować darów lasu, wziąć udział w konkursach i quizach wiedzy o przyrodzie, a także „poczuć” las wszystkimi zmysłami. Czekamy na rodziny z dziećmi oraz wszystkich miłośników lasów i przyrody.

W tym roku udział w wydarzeniu wezmą także nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk oraz Nadleśnictwo Stąporków. Wraz z leśnikami z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przedstawią zagadnienia dotyczące pszczelarstwa i bartnictwa – działanie Pszczoły wracają do lasu w ramach projektu rozwojowego Zdrowa Żywność z Polskich Lasów. Opowiedzą o projektach Lasów Państwowych dotyczących ochrony siedlisk i gatunków, małej retencji nizinnej, ochrony popielicowatych na terenie Puszczy Świętokrzyskiej, darów świętokrzyskich lasów. Będą opowiadali jak wiele ma zastosowań i jak przyjazne dla człowieka i środowiska jest drewno. Będzie też o zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarce leśnej z uwzględnieniem problemów z kornikiem ostrozębnym i kornikami jodłowymi. Leśnicy pokażą jak wyglądają budki legowe dla ptaków, schrony dla nietoperzy i skrzynki dla popielicowatych i jakie gatunki je zasiedlają. Nie zabraknie też informacji na temat projektu ochrony, promocji i zachowania pomnika przyrody dąb Bartek, akcji „Czas w las” w ramach kampanii Dla Lasu Dla Ludzi. A dla spragnionych widoku lasu będzie do obejrzenia Las w słoiku.

 

Zapraszają:

Ministerstwo Środowiska

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

Szczegółowych informacji udziela Centrum Informacyjne Lasów Państwowych:

Warszawa, ul. Grójecka 127, tel. 22 185 53 53,  cilp@cilp.lasy.gov.pl