Asset Publisher Asset Publisher

84. rocznica agresji radzieckiej na Polskę

17 września przedstawiciele RDLP w Radomiu z zastępcą dyrektora Piotrem Kacprzakiem oraz nadleśnictw Barycz, Radoszyce i Zwoleń wzięli udział w radomskich obchodach 84. rocznicy agresji radzieckiej na Polskę. W uroczystości uczestniczył także były leśnik - poseł Dariusz Bąk.
 
Obchody odbyły się na cmentarzu przy ul. Limanowskiego przy pomnikach ofiar II wojny światowej i ofiar katyńskich. Rozpoczęły się od przyjęcia meldunku od obecnego na uroczystościach wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza. Następnie odśpiewany został hymn narodowy.
 
Z przemówieniami okolicznościowymi wystąpili minister Wojciech Skurkiewicz i wiceprezydent Radomia Marta Michalska-Wilk. W imieniu Związku Sybiraków – Oddział Radom głos zabrał Józef Przybyła. Następnie wszyscy odmówili krótką modlitwę w intencji ofiar agresji radzieckiej, której przewodniczył ks. ppłk Łukasz Hubacz – kapelan wojskowy. Po odczytaniu apelu poległych została oddana salwa honorowa, a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. W imieniu leśników kwiaty złożył zastępca dyrektora naszej dyrekcji Piotr Kacprzak.
*
17 września 1939 r. Związek Radziecki zaatakował Polskę, która prawie trzech tygodni broniła swoich ziem przed najeźdźcą niemieckim. Stalin zaatakował nasz kraj zgodnie z zawartym wcześniej paktem z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), który przewidywał atak na Polskę z zachodu i wschodu, a następnie podział państwa polskiego między zaborców. Jednym ze skutków agresji radzieckiej były masowa wywózka Polaków w głąb Rosji i ludobójstwo w Katyniu.