Asset Publisher Asset Publisher

Wirtualnie do lasu

W czasie pandemii koronowirusa i różnych ograniczeń z nią związanych leśnicy w myśl hasła #zostańwdomu zachęcają do wykorzystania czasu na wirtualne poznawanie lasów i znajdujących się na ich terenie obiektów turystycznych i edukacyjnych. To także sposobność na bliższe poznanie pracy leśników.

Wirtualny spacer to interesująca alternatywa na brak bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Poprzez wirtualną przestrzeń i realistyczne odwzorowanie rzeczywistości można przyjrzeć się z bliska atrakcjom przyrodniczym z terenu nadleśnictw radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych. 6 nadleśnictw z terenu RDLP w Radomiu: Chmielnik, Grójec, Kielce, Kozienice, Marcule, Ostrowiec Świętokrzyski ma wirtualne spacery. Dostępny jest też spacer wokół legendarnego pomnika przyrody dębu Bartka w Nadleśnictwie Zagnańsk oraz zabytkowego budynku, otoczenia i sali historii leśnictwa siedziby RDLP w Radomiu.

Wpływ lasu na człowieka jest na tyle silny, że nie da się przecenić korzyści płynących z wizyt w lesie. Ale nawet patrzenie na las uspokaja i poprawia ludziom nastrój. Zielony kolor kojarzy się z wiosną, ciepłem, lasem, łąką i miłymi chwilami, dzięki czemu przywołuje na myśl pozytywne zdarzenia i wyzwala dobre emocje regulując siły witalne.

Przeglądając wirtualne spacery można też zaznajomić się z dotąd nieodkrytymi podczas wędrówek obiektami przyrodniczymi, turystycznymi i edukacyjnymi oraz poznać zagadnienia związane z gospodarką leśną i pracą leśnika.

Nadleśnictwo Chmielnik

Interesującą trasę wirtualnej wycieczki proponuje Nadleśnictwo Chmielnik. Biegnie ona przez atrakcyjne fragmenty krajobrazu, w tym m.in. zbiorowiska łąkowe, źródliska i meandry rzeczki Czarnej Staszowskiej, wąwóz z wapiennymi wychodniami skalnymi czy śródleśną wydmę Wydma w Potoku, która stanowi część wydm eolicznych biegnących od kompleksu „Po Biruku" do wsi Pągowiec. Atrakcją są także rozległe panoramy, w tym widok z Połoniny w Broninie na pobliską okolicę oraz miejsca o wartościach kulturowych i historycznych.

Link do spaceru: https://www.radom.lasy.gov.pl/media/chmielnik/index.html

Nadleśnictwo Grójec

Multimedialny przewodnik Nadleśnictwa Grójec oprowadzi po najciekawszych zakątkach nadleśnictwa. W trakcie wirtualnego spaceru można podziwiać:

  • Rezerwat przyrody Skulskie Dęby, gdzie przedmiotem ochrony są ponad 200-letnie starodrzewia dębowe oraz wilgotne i bagienne zbiorowiska roślinne, leśne i łąkowo- torfowiskowe, oprócz dębów rosną tu w domieszce sędziwe wiązy górskie oraz jawory;
  • Rezerwat Dąbrowa Radziejowska, który został utworzony dla zachowania i ochrony jednego z najbardziej bogatych botanicznie w naszym kraju typu lasów – świetlistej dąbrowy;
  • Rezerwat Modrzewina, podobno wg źródeł historycznych tutejsze modrzewie podziwiał król Stanisław August Poniatowski;
  • Rezerwat Tomczyce, którego osobliwością są stare sosny o dziwacznie poskręcanych pniach i konarach.

Zobaczyć można również lasy gospodarcze nadleśnictwa, szkółkę leśną, prowadzoną przez leśników gospodarkę leśną oraz siedzibę nadleśnictwa.

Link do spaceru: https://nadlesnictwogrojec.fotomediaart.pl/#/pano_06_siedziba_dron/

Nadleśnictwo Kozienice

Wirtualny spacer w Nadleśnictwie Kozienice to wyprawa do słynnych Królewskich Źródeł, ale i innych mniej znanych miejsc, które warto odwiedzić.

Warto zobaczyć:

  • Siedzibę nadleśnictwa, a przy niej ścieżkę edukacyjną Podgaje, szkółkę leśną Przejazd oraz plantację nasienną modrzewia;
  • Rozległą meandrującą Zagożdżonkę widzianą z lotu ptaka. Królewskie Źródła, zbiornik retencyjny na rzece Żała oraz "Kaczy Ług";
  • "Królewski Gościniec", kapliczkę św. Gwalberta i św. Franciszka, rezerwat Ponty im. Teodora Zielińskiego oraz pomnik przyrody dąb Zygmunt August.

Link do spaceru: http://nadlesnictwokozienice.wirtualnelasy.pl/#/pano_39/

Nadleśnictwo Kielce

Lasy tego nadleśnictwa stanowią atrakcyjny komponent krajobrazu województwa świętokrzyskiego. Różne rodzaje form ochrony przyrody stanowią o wyjątkowości tego terenu. Podczas wirtualnego spaceru zwiedzić można rezerwaty przyrody: Sufraganiec, Karczówka, Kręgi Kamienne, Barania Góra czy Góra Miedzianka o wyjątkowych walorach krajobrazowych.

Cenne zabytki kultury? Obszary występowania formacji geologicznych, nagromadzeń skamieniałości? Jak wygląda gospodarowany przez leśników drzewostan, co to jest uprawa leśna? Co jeszcze skrywa teren Nadleśnictwa Kielce? Po terenie nadleśnictwa poprowadzi wirtualna wycieczka.

Link do spaceru: https://www.radom.lasy.gov.pl/media/kielce/index.html

Nadleśnictwo Marcule

Wirtualny przewodnik Nadleśnictwa Marcule prowadzi uczestników do Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp Jana Chrapka. Wyjątkową atrakcją jest też arboretum, w którym leśnicy posadzili ponad 600 gatunków drzew i krzewów rodzimego pochodzenia oraz całej strefy klimatu umiarkowanego. A na urzekające kolekcje dendrologiczne z dawką wiedzy botanicznej leśnicy zapraszają na profil Facebook Nadleśnictwa Marcule.

Link do spaceru: https://www.nadlesnictwomarcule.fotomediaart.pl/

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski

Aplikacja Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski poprowadzi użytkowania przez urokliwe miejsca nadleśnictwa o wyjątkowych walorach krajobrazowych, licznych miejscach pamięci, rezerwatach przyrody, w tym po Krzemionkach Opatowskich (w 2019 r. Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego, jako 16. obiekt z Polski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

Poznanie przyrody przez wirtualny spacer okazuje się dobrą alternatywą na pełniejsze zapoznanie się i zrozumienie historii terenu nadleśnictwa, ale i z różnorodnością tych lasów.

Link do spaceru: https://ostrowiec.radom.lasy.gov.pl/media/ostrowiec/WirtualnySpacer/

Pomnik przyrody dąb Bartek – Nadleśnictwo Zagnańsk

24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Nie trzeba jechać do Zagnańska by na niego popatrzeć – dąb Bartek stanowi największą atrakcję turystyczną Gór Świętokrzyskich.

Zwiedzanie dębu Bartka jest możliwe online o każdej porze roku dzięki zamontowanym kamerom w jego pobliżu: http://www.dabbarteknaszwspolnyznajomy.pl/multimedia/kamera-online.

Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć jak Bartek wygląda w czterech porach roku leśnicy przygotowali film o Bartku. Powstał on w technologii video 360 stopni, można w nim zobaczyć naziemne ujęcia drzewa, a także widok na Bartka i okolicę z lotu ptaka. Nowoczesny sposób przekazu pozwala na to, by sam oglądający był bezpośrednim uczestnikiem interakcji z obrazem poprzez ekran dotykowy urządzenia odtwarzającego lub za pomocą kursora myszki. Film można oglądać w googlach VR (rzeczywistość wirtualna). http://dabbartek.video360.com.pl/fotomediaart.html?xml=videopano.xml

Na stronie poświęconej projektowi realizowanemu przez Lasy Państwowe „Dąb Bartek nasz wspólny znajomy” dotyczącemu działań związanych z ochroną, promocją i zachowaniem tego najsłynniejszego w Polsce pomnika przyrody można również wybrać funkcję wirtualnego spaceru, który pozwoli poznać roczny cykl rozwoju drzewa oraz widok na okolicę z perspektywy lotu ptaka.

http://www.dabbarteknaszwspolnyznajomy.pl/multimedia/wirtualny-spacer

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu

A może wirtualny spacer po siedzibie RDLP w Radomiu i jej otoczeniu? Wirtualny przewodnik oprowadzi użytkownika po zabytkowym budynku radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych, a także po miejscach pamięci znajdujących się przy budynku. Z lotu ptaka można obejrzeć dawne zadrzewienia wokół siedziby leśników, które nie są tam przypadkowe – to park Leśniczówka, którego historia sięga końca XIX wieku i zadrzewień na potrzeby miasta Radomia. Pierwotnie obszar obecnego parku był częścią osiedla pracowników radomskiej Dyrekcji Lasów Państwowych, do której należał.

Do wirtualnego zwiedzania udostępniona jest także sala historii leśnictwa radomsko-kieleckiego. Są tam stare dokumenty, mapy, fotografie, księgi pamiątkowe i odznaczenia. W aplikacji przedstawiono miejsca poświęcone pamięci osób i wydarzeń związanych z radomskimi i kieleckimi lasami. Na trasie spaceru rozmieszczono piktogramy, pod którymi ukryto najciekawsze informacje o obiektach.

Ten spacer to przede wszystkim duża dawka regionalnej historii, w której leśnicy mieli i nadal mają ważne miejsce.

Link do spaceru: http://www.radom.lasyonline.pl/dyrekcja-radom,siedziba.html