Asset Publisher Asset Publisher

Wiosna w lesie

Wiosna jest z pewnością jedną z najpiękniejszych pór roku. Słońce coraz wcześniej i dłużej obdarza nas swoimi promieniami. Rośliny i zwierzęta budzą się z zimowego uśpienia.

Co roku wiosną las wygląda uroczo. Runo leśne, korzystając z krótkiego czasu, gdy dochodzą do niego promienie słońca wypuszcza liście i kwiaty. Bajecznie wyglądają teraz niebieskie przylaszczki, miodunki, śledziennice czy kobierce białych zawilców. Jednym z nielicznych krzewów leśnych  zwiastujących wiosnę jest wawrzynek wilczełyko, który  w ciepłe zimy może pojawić się już pod koniec lutego.

Gdy dni stają się dłuższe, a temperatura powietrza wzrasta, do życia zaczynają budzić się drzewa. Niekiedy  już w lutym kwitną leszczyny, później przychodzi czas na kwitnienie wierzb i pojawiają się na nich kwiatostany zwane potocznie „baziami”. Powoli zakwita olsza i w dalszym czasie z zimowego uśpienia budzą się pozostałe gatunki drzew.

 Na jeszcze nagich gałązkach drzew siadają ptaki, które swym śpiewem zwiastują przybycie wiosny. Zewsząd dobiegają odgłosy  ptaków śpiewających takich jak: kos, sikorka, zięba, drozd śpiewak czy trznadel . Ptaki wiosną ruszają do budowy gniazd. Część ptaków nie wykorzystuje po raz kolejny tego samego gniazda a dzięcioły wykuwają co roku nową dziuplę.

Wraz z ociepleniem ze swych kryjówek wychodzą owady. Zimę spędziły wśród liści, pod ziemią, w szczelinach kory drzew czy spróchniałych pniakach. Są bardzo aktywne i latają w poszukiwaniu pożywienia, szczególnie często siadając na wiosennych kwiatach. Najwcześniej budzą się  motyle np. cytrynek czy różne gatunki rusałek.

Później  pojawiają się osy, chrząszcze, trzmiele i rozmaite muchówki. Na kręcące się owady oraz inne drobne żyjątka (jak pająki, ślimaki) z zapałem polują kryjące się w zeszłorocznym listowiu płazy: ropuchy szare i żaby różnych gatunków (trawne, wodne, moczarowe). Podobnie jak płazy, także i gady wybudzają się z zimowego snu. Będąc zwierzętami zmiennocieplnymi – uzupełniają zapasy energii, wygrzewając się w promieniach słońca na nasłonecznionych leśnych polanach.

Wiosna w lesie to czas, gdy swoją aktywność zwiększają również ssaki. Sarny, jelenie spacerują i skubią świeże, soczyste, bogate w składniki odżywcze trawy i krzewinki. W spokojnych miejscach mogą to liczne stada. Wiosną z zimowego snu budzą się borsuki. Wzmożoną aktywność wykazują też  bobry.

Warto więc wybrać się na spacer do pobliskiego lasu na wiosenną wędrówkę i obserwację budzącej się do życia przyrody.