Asset Publisher Asset Publisher

Uroczystości w Szewcach z udziałem leśników

17 września przy pomniku partyzantów w Szewcach w gminie Sitkówka-Nowiny odbyły się uroczystości 84. rocznicy agresji radzieckiej na Polskę, 79. rocznicy bitwy pod Szewcami i 75. rocznicy egzekucji żołnierzy podziemia niepodległościowego w lesie w Zgórsku. W obchodach wzięli także udział leśnicy z Nadleśnictwa Kielce.

 

Na polanie przy pomniku zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych i radni gminy, uczniowie i nauczyciele ze szkół w Bolechowicach, Kowali i Nowinach, strażacy z ochotniczych straży pożarnych w Kowali i Nowinach oraz mieszkańcy gminy. Uczestnicy wzięli udział we mszy św. polowej i oraz wysłuchali krótkiego koncertu Orkiestry Dętej Nowiny i Chóru „Nowina”. Delegacje złożyły także wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

 

18 września 1944 r. oddziały AK stoczyły pod Szewcami bitwę z oddziałami niemieckimi. Zadaniem partyzantów było odwrócenie uwagi Niemców od rejonu Korczyna i stacjonujących tam oddziałów polskich. Walka trwała prawie cały dzień. Pod wieczór Niemcy wycofali się, a partyzanci przeszli do wsi Bolmin. W bitwie śmierć poniósł jeden żołnierz AK, a 17 zostało rannych, Niemcy stracili aż stu ludzi. 

 

24 września 1948 r. w lasach zgórskich zostali zabici przez funkcjonariuszy UB czterej żołnierze WiN: Aleksander Życiński ps. „Wilczur”, Karol Łoniewski ps. „Lew”, Józef Figarski ps. „Śmiały” i Czesław Spadło ps. „Mały”. Należeli do tzw. grupy przetrwania okręgu kieleckiego. Po aresztowaniu byli przetrzymywani w więzieniu w Kielcach, a następnie zostali wywiezieni do lasu i tam zabici.