Asset Publisher Asset Publisher

Dary Świętokrzyskich Lasów

Grzyby w lesie, koszykach, kotle, słoikach i pod wszelkimi innymi postaciami – takie atrakcje czekały na uczestników Darów Świętokrzyskich Lasów.

 

Impreza została zorganizowana po raz szósty przez nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Kielce, Daleszyce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu.

O tym, że świętokrzyska knieja jest grzybna przekonali się mieszkańcy Kielc i okolic na wspólnym z leśnikami grzybobraniu. W niedzielny poranek autokary rozwiozły grzybiarzy na teren nadleśnictw Daleszyce, Łagów i Zagnańsk. Przewodnikami po Puszczy Świętokrzyskiej byli leśnicy. Choć grzybów nie było aż tyle, ile rok temu to i tak wszyscy wrócili z lasu w wyśmienitym humorze.

O godzinie 14 przy moście nad Silnicą zastępca dyrektora RDLP w Radomiu Piotr Kacprzak wraz z nadleśniczymi nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” i zaproszonymi gośćmi otworzyli piknik na głównej ulicy Kielc. W tym czasie znawca kuchni myśliwskiej dr Grzegorz Russak rozpoczął gotowanie smacznej niespodzianki. Tym razem była to zupa borowikowa na zakwasie z kapusty z kluseczkami, która cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Grzybiarze, którzy wrócili ze zbiorów wzięli udział w konkursach na rekordowe zbiory. Królową grzybobrania została Pani Marta z Kielc, która zebrała ponad 6 kg grzybów, nieco mniej zebrał król grzybobrania – Pan Jan z Sokołowa. Wszyscy, którzy stanęli do rywalizacji w konkursie na największą ilość grzybów otrzymali leśne upominki. Ci, którzy nadal nie byli pewni czy potrafią rozróżniać grzyby mogli się udać po poradę na stoisko Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Na scenie dr Grzegorz Russak barwnie opowiadał o grzybach i kuchni regionalnej.

Wielkich emocji dostarczył też finał konkursu kulinarnego „Grzyb w słoiku” podczas którego jury próbowało o oceniało przetwory z grzybów. Konkurs wygrała mieszkanka Kielc – podzieliła się też przepisem na prawdziwki w pomidorach na słodko.

Na stoiskach leśników zorganizowanych pod hasłem kampanii Lasów Państwowych „Dla lasu, dla ludzi” i akcji „Czas w las” można było nauczyć się, jak bezpiecznie spędzić czas w lesie. Aktywnie w zakresie survivalu edukowali też harcerze. Można też było wygrać sadzonkę leśnego drzewka pochodzącą z Gospodarstwa Nasienno-Szkółkarskiego w Nadleśnictwie Daleszyce oraz słoiczek miodu. Leśnicy – pszczelarze opowiadali o działaniach realizowanych w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych Zdrowa Żywność z Polskich Lasów w zakresie działania Pszczoły wracają do lasu. Bartnicy pokazywali jak dziać barć. Można było również spróbować leśnych specjałów z food trucka Lasów Państwowych „Dobre z lasu”.

Wiele atrakcji przygotowali też partnerzy leśników na stoiskach wystawowych, wśród nich byli Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, Muzeum w Tokarni, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach). Wydarzeniu towarzyszył jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury.

Wydarzeniu towarzyszyła leśna muzyka w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Partnerami Darów Świętokrzyskich Lasów byli: Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce, a patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio EM.