Asset Publisher Asset Publisher

ABC dokarmiania ptaków

Zrobiło się biało. Przy większej ilości śniegu mniej doświadczone lub chore ptaki z trudem znajdują pożywienie – właśnie w tym okresie większość z nich zdana jest na rozsądne wsparcie ze strony ludzi.

Aby dokarmianie naszych skrzydlatych przyjaciół przyniosło im korzyści warto zapoznać się z kilkoma prostymi regułami, których przestrzeganie gwarantuje mądrą i odpowiedzialną pomoc.

Dokarmianie ptaków nie powinno stać się sposobem na pozbycie się resztek jedzenia, szczególnie, jeśli jest ono zepsute lub spleśniałe. Pleśń jest dla naszych pierzastych przyjaciół tak samo szkodliwa jak dla nas – warto zatem mieć to na uwadze. Nie wolno karmić ptaków pokarmem zawierającym sól, która zaburza ich gospodarkę elektrolitową. Najlepszym pożywieniem będą natomiast nasiona słonecznika (łuskane i niełuskane), ziarna zbóż (proso, owies, pszenica), owoce suszone pokrojone w drobną kostkę, orzechy, drobne owoce jak aronia, porzeczki czy czarny bez oraz niesolona słonina.

Dokarmiać ptaki możemy w karmniku, wieszając go daleko od potencjalnych zagrożeń ze strony drapieżców, najlepiej na wolnej przestrzeni, by ptaki mogły zareagować szybką ucieczką. Karmę możemy również wywiesić na drzewie lub rozsypać luźno na ziemi.

Raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować aż nastanie wiosna. Konsekwencja działania może decydować o tym, czy karmione zwierzęta przetrwają.