Asset Publisher Asset Publisher

DARY ŚWIĘTOKRZYSKICH LASÓW

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska" zapraszają 25 września na IV edycję wydarzenia „Dary Świętokrzyskich Lasów". Pierwsza część to wielkie grzybobranie pod przewodnictwem leśników. Od godziny 14 w Kielcach będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach. W programie – wyłonienie najlepszego grzybiarza, gotowanie z Grzegorzem Russakiem, smaczna niespodzianka, muzyka myśliwska, leśne wystawy, jarmark artykułów z darów natury, konkursy z nagrodami!!

 

 

 

Plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów" organizowana jest po raz czwarty przez świętokrzyskich leśników dla mieszkańców Kielc i regionu, a także turystów odwiedzających region oraz miłośników grzybobrania i innych darów lasów.

 

Wielkie grzybobranie

W niedzielę 25 września od wczesnego rana pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników będzie miało miejsce wielkie grzybobranie. Trzy autokary rozwiozą uczestników do lasów nadleśnictw Daleszyce, Łagów, Zagnańsk. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.

Wyjazd z Kielc o godz. 8.00 z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury, powrót około godz. 13 również na parking Kieleckiego Centrum Kultury.

Ze zbiorami zapraszamy na ul. Sienkiewicza w Kielcach/most nad Silnicą. Przewidziana prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza i nauka rozpoznawania grzybów. Czekają atrakcyjne nagrody!

 

Leśny piknik

Od godziny 14 na ul. Sienkiewicza w Kielcach oraz na scenie na moście nad Silnicą będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach.

Będzie smaczna niespodzianka z akcentem grzybowym – kapuśniak Grzegorza Russaka, popularnego kucharza i znawcy kuchni myśliwskiej.

Leśnicy wraz z instytucjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów. Będzie także jarmark artykułów z darów natury. Będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki.

 

W programie (w godz. 14-17, scena na moście nad Silnicą):

 • Podsumowanie efektów grzybobrania: prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza;
 • Konkursy i quizy z nagrodami związane kampanią Lasy Państwowe Zapraszamy
 • Wystąpienie eksperta z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach dotyczące grzybów;
 • Wykład dr Grzegorza Russaka;
 • Wystąpienie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu;
 • Instruktaż treningu w lesie;
 • Koncert zespołów „Leśna Brać" i „The Woods".

 

Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-17, ul. Sienkiewicza):

 • Prezentacja Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska" - stoiska tematyczne dotyczące pracy leśnika, drewna i darów lasu w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy";
 • Stoiska wystawowe instytucji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, Muzeum w Tokarni, Tartak „Olczyk", Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach);
 • Stoisko edukacji onkologicznej – Dział Promocji i Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przygotuje stoisko edukacji onkologicznej, gdzie odbywać się będą warsztaty prozdrowotne dla dzieci i poradnictwo dotyczące zdrowego stylu życia oraz kolportowane będą Kodeksy walki z rakiem i inne materiały promujące aktywność ruchową, w tym spacer, jako doskonałą formę profilaktyki nowotworów;
 • Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury – wystawa i sprzedaż podmiotów skupionych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego.

 

Gość specjalny: popularny kucharz i znawca kuchni myśliwskiej Grzegorz Russak!

 

Wstęp wolny – zapraszamy!! Czeka smaczna niespodzianka!

 

 

 

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska": Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.

 

Partnerzy: Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

 

Patronat medialny: TVP Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Telewizja Świętokrzyska, Radio EM.

 

Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.

 

Miejsce:

Lasy nadleśnictw: Daleszyce, Zagnańsk, Łagów (grzybobranie), Kielce, ul. Sienkiewicza/most nad Silnicą (piknik)

 

Termin:

25 września, godz. 8.00-17.00

 

Osoby do kontaktu:

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu

e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388

 

Monika Juda – Nadleśnictwo Kielce

e-mail: monika.juda@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 335 63 68, tel. kom. 661 991 986

 

Andrzej Zagnieński – Nadleśnictwo Łagów

e-mail: andrzej.zagnienski@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 307 40 23, tel. kom. 519 350 510

 

Resources to get