Asset Publisher Asset Publisher

PARTYZANCKA DROGA KRZYŻOWA

 W dniu 28.10. na terenie Nadleśnictwa Suchedniów w rejonie uroczyska Wykus odbyła się XX Partyzancka Droga Krzyżowa zorganizowana przez ZHP Hufiec Starachowice i ŚZŻAK koło w Starachowicach.

Stacje Drogi Krzyżowej usytuowane zostały przy partyzanckich mogiłach, rozrzuconych wokół wzgórza „Wykus” w lesie siekierzyńskim. Pochowani w nich zostali żołnierze Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” polegli 28 października 1943 r. w III obławie zorganizowanej przez Niemcówna oddziały por. Jana Piwnika.

Uroczystość ta corocznie organizowana jest od roku 2000 na pamiątkę tamtych wydarzeń, zawsze w dniu 28 października. Pomysł powstania Partyzanckiej Drogi Krzyżowej zrodził się wśród kombatantów i harcerzy ze Starachowic. Partyzancka Droga Krzyżowa wiedzie po miejscach walk i grobach żołnierzy „Ponurego” i „Nurta” na Wykusie. Harcerze uzgodnili z Nadleśnictwem Suchedniów leśny żółto-biały szlak oraz stacje Partyzanckiej Drogi Krzyżowej, przy których zawisły kolejne kapliczki. Ostatnia umieszczona została przy kapliczce Matki Bolesnej na wykusowej polanie. Tam rokrocznie docierają wszyscy uczestnicy: młodzież harcerska i szkolna, mieszkańcy okolicznych miejscowości, weterani Armii Krajowej oraz Ci, którym bliski jest Wykus i tradycje z nim związane. W tym roku jak zawsze wzięli udział także leśnicy z Zastępcą Dyrektora RDLP Radom Piotrem Kacprzakiem na czele, w tym liczna grupa z Nadleśnictwa Suchedniów z Nadleśniczym Piotrem Fitasem  oraz delegacje z Nadleśnictwa Skarżysko i Starachowice. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły przy kapliczce okolicznościowe wiązanki oraz zapalono znicze- Światło Symbol Pamięci.

 Spotkanie w przededniu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego jest okazją do duchowego przeżycia, oddania hołdu poległym partyzantom i modlitwy za nich.