Asset Publisher Asset Publisher

Obchody 79. rocznicy pacyfikacji Michniowa

12 i 13 lipca w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz na terenie Nadleśnictwa Suchedniów odbyły się obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 79. rocznicy pacyfikacji wsi Michniów, w tym również Leśna Droga Krzyżowa.

W pierwszym dniu obchody rozpoczęły się mszą św. na placu na terenie Mauzoleum. Potem odbyły się okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości. Chór Senior z Suchedniowa zaprezentował program artystyczny, który przybliżył wydarzenia z 1943 r. w Michniowie. Na zakończenie wieńce i wiązanki kwiatów złożyli przybyli na uroczystość parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich i lokalnej społeczności oraz leśnicy.

W imieniu leśników wiązankę kwiatów złożyli zastępca dyrektora Piotr Kacprzak, nadleśniczy Piotr Fitas i leśnicy z Nadleśnictwa Suchedniów. Leśnicy pełnili także asystę posła Krzysztofa Lipca, który złożył wieniec w imieniu Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego. Podczas uroczystości grupa reprezentacyjna Służby Leśnej prezentowała sztandar NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej.

Drugiego dnia uroczystości odbyły się na terenie Mauzoleum oraz Nadleśnictwa Suchedniów. Wzięli w nich udział: Dariusz Bąk, poseł na Sejm RP, Andrzej Bętkowski, marszałek woj. świętokrzyskiego, Agnieszka Buras, radna Sejmiku, mieszkańcy Michniowa, społeczność Mauzoleum wraz z kierownik Ewą Kołomańską oraz leśnicy.

Uroczystości rozpoczęły się od składania kwiatów przy mogile zamordowanych mieszkańców Michniowa. Następnie odbyła się Leśna Droga Krzyżowa pod przewodnictwem proboszcza Parafii Wzdół Rządowy ks. Stanisława Pichety i duszpasterzy leśników ks. prał. Franciszka Beraka oraz ks. kan. Dariusza Kowalskiego. Łączy ona znajdujące się w miejscu dawnej gajówki miejsce pamięci poświęcone rodzinie gajowego Władysława Wikło z Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Ścieżka upamiętnia leśników, ich rodziny oraz wszystkich, którzy na przestrzeni ostatnich dziejów Polski ponieśli śmierć, zginęli lub zostali zamordowani z rąk najeźdźców, okupantów oraz padli ofiarami systemu totalitarnego w obronie polskości. Jest także hołdem dla mieszkańców Michniowa bestialsko zamordowanych przez Niemców w czasie pacyfikacji wsi w dniach 12-13.07.1943 r., wśród nich gajowego Władysława Wikło, jego żony i siedmiorga dzieci, leśniczego Szczepana Arendarskiego oraz gajowego Romana Malinowskiego i jego syna.

Po Leśnej Drodze Krzyżowej odbyła się msza święta oraz dalsza część uroczystości. Zgromadzonych powitali Piotr Fitas, nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów oraz Eugeniusz Bugała, leśniczy leśnictwa Michniów. Głos zabrali Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, Agnieszka Buras, radna Sejmiku woj. świętokrzyskiego, a w imieniu leśników Adrian Bąk z RDLP w Radomiu. Dyrektor Andrzej Matysiak podziękował zgromadzonym za udział i organizację uroczystości, a przede wszystkim pamięć o tragicznych wydarzeniach i ich upamiętnienie. Na zakończenie oddano hołd pamięci o pomordowanych rodzinie gajowego Wikło i mieszkańcach Michniowa składając kwiaty na miejscu pamięci.

Drugiego dnia obchodów leśnicy, w tym grupa reprezentacyjna Służby Leśnej, prezentowała sztandar RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Dobieszyn. Obecny był także Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony w 2018 r., w rocznicę pacyfikacji wsi Michniów, która miała miejse w dniach 12-13 lipca 1943 roku.