Lista aktualności Lista aktualności

X Piknik Kawaleryjski za nami

    W minioną sobotę już po raz dziesiąty w bliżyńskich lasach odbył się Piknik Kawaleryjski, który zorganizowany został dla upamiętnienia bitwy pod byłą gajówką Rosochy, stoczonej 1 kwietnia 1940 r. między Wydzielonym Oddziałem Wojska Polskiego pod dowództwem mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i wojskami hitlerowskimi.

Przy obelisku na Rogowym Słupie, odbyła się polowa Msza Święta w intencji żołnierzy mjr „Hubala”, którą odprawił ks. Łukasz Madej. Po nabożeństwie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Nadleśnictwo Suchedniów reprezentowała kilkuosobowa grupa pracowników z Nadleśniczym Piotrem Fitasem.

Później uczestnicy pikniku przenieśli się na plac przed leśniczówką na Świniej Górze. Tam publiczność mogła obejrzeć inscenizację bitwy pod Rosochami, ostatniej zwycięskiej potyczki żołnierzy majora Henryka Dobrzańskiego. Na placu przed leśniczówką Nadleśnictwo zorganizowało stoisko edukacyjne, .na którym chętni mogli zapoznać się z ciekawostkami przyrodniczymi i wygrać w prowadzonych konkursach drobne nagrody.