Lista aktualności Lista aktualności

Uroczystości w Michniowie

W dniu 12.07. w Michniowie odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę Pacyfikacji Michniowa. W dniach 12 i 13 lipca 1943 r. oddziały niemieckie dokonały okrutnej zbrodni na bezbronnej ludności cywilnej mieszkającej w Michniowie. W bestialski sposób Niemcy zamordowali co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci, czyli niemal wszystkich przebywających we wsi, którą doszczętnie spalono.

Corocznie w hołdzie zabitym odbywają się uroczystości patriotyczne upamiętniające te bolesne wydarzenia. W tym roku wzorem lat ubiegłych wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych oraz kombatanci i instytucje państwowe z pocztami sztandarowymi w asyście wojskowej warty honorowej. W imieniu Lasów Państwowych obecna była reprezentacja leśników na czele z dyrektorem RDLP w Radomiu Andrzejem Matysiakiem i Markiem Szarym oraz nadleśniczym Nadleśnictwa Suchedniów Piotrem Fitasem. Na zakończenie uroczystości, po Mszy świętej, odprawionej w intencji ofiar, pod zbiorową mogiłą zamordowanych mieszkańców Michniowa złożone zostały wieńce i wiązanki.

Po oficjalnych uroczystościach delegacja leśników złożyła wieniec pod pamiątkowym obeliskiem zamordowanej rodziny gajowego Krogulca.

Według przekazów od tego miejsca, gdzie stała leśna osada rozpoczęła się cała tragedia Michniowa, a pierwszymi ofiarami było siedmioro dzieci i żona gajowego Krogulca, który sam spalony został żywcem w stodole wraz z innymi mężczyznami