Lista aktualności Lista aktualności

Dary Świętokrzyskich Lasów

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego zapraszają 24 września na V edycję imprezy edukacyjno-promocyjnej „Dary Świętokrzyskich Lasów”.

Pierwsza część to wielkie grzybobranie z leśnikami. Od godziny 13 w Kielcach będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach. W programie – wyłonienie najlepszego grzybiarza, gotowanie z Grzegorzem Russakiem, smaczna niespodzianka, muzyka myśliwska, leśne wystawy, atrakcje związane z leśnym pszczelarstwem, jarmark artykułów z darów natury, konkursy z nagrodami!

Plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów" organizowana jest po raz piąty przez świętokrzyskich leśników dla mieszkańców Kielc i regionu, a także turystów odwiedzających region oraz miłośników grzybobrania i innych darów lasów.

Wielkie grzybobranie

W niedzielę 24 września od wczesnego rana pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników będzie miało miejsce wielkie grzybobranie. Dwa autokary rozwiozą uczestników do lasów nadleśnictw Daleszyce i Łagów. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad

grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.

Wyjazd z Kielc o godz. 7:45 z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury, powrót około godz. 12 również na parking Kieleckiego Centrum Kultury.

Ze zbiorami zapraszamy na ul. Sienkiewicza w Kielcach/most nad Silnicą. Przewidziana prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza i nauka rozpoznawania grzybów. Czekają atrakcyjne nagrody!

Leśny piknik

Od godziny 13 na ul. Sienkiewicza w Kielcach oraz na scenie na moście nad Silnicą będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach.

Będzie smaczna niespodzianka z akcentem grzybowym – zupa grzybowa Grzegorza Russaka, popularnego kucharza i znawcy kuchni myśliwskiej.

Leśnicy wraz z instytucjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów. Zorganizowany zostanie także jarmark artykułów z darów natury. Będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki oraz wziąć udział w instruktażu sportu w lesie i zobaczyć pokaz karate prowadzony przez leśnika.

W tym roku leśnicy przygotowali nową atrakcję – stoisko promocyjne dotyczące projektu rozwojowego Lasów Państwowych Zdrowa Żywność z Polskich Lasów  w zakresie pszczelnictwa. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu koordynuje działanie w ramach tego projektu pod nazwą „Pszczoły wracają do lasu” mającego na celu ochronę i propagowanie pszczelarstwa – na stoisku leśników będzie można spróbować leśnych miodów i dziania barci oraz porozmawiać z leśnikami – pszczelarzami.

W programie (w godz. 13-16, scena na moście nad Silnicą):

 • Podsumowanie efektów grzybobrania: prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza;
 • Konkursy i quizy z nagrodami związane kampanią Lasy Państwowe Zapraszamy;
 • Wystąpienie eksperta z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach dotyczące grzybów;
 • Wykład dr Grzegorza Russaka;
 • Wystąpienie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu;
 • Instruktaż treningu sportowego w lesie;
 • Pokaz karate w wykonaniu Koneckiego Klubu Karate Kyoukushin pod przewodnictwem leśnika Mateusza Garbacza;
 • Koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Akteon”.

Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-16, ul. Sienkiewicza):

Prezentacja Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” - stoiska tematyczne nadleśnictw dotyczące szkółkarstwa, zastosowania drewna, pomnika przyrody dąb „Bartek” oraz darów lasu w ramach kampanii „Lasy

 • Państwowe. Zapraszamy – Las dobre sąsiedztwo”, atrakcją dla dzieci będzie budowa domku z drewna;
 • Stoiska wystawowe instytucji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, Muzeum w Tokarni, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach);
 • Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury – wystawa i sprzedaż podmiotów skupionych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego.

Gość specjalny: popularny kucharz i znawca kuchni myśliwskiej Grzegorz Russak!

Wstęp wolny – zapraszamy!! Czeka smaczna niespodzianka!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.

Współorganizator: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Partnerzy: Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Telewizja Świętokrzyska, Radio EM.

Miejsce:

Lasy nadleśnictw: Daleszyce i Łagów (grzybobranie), Kielce, ul. Sienkiewicza/most nad Silnicą (piknik).

Termin:

24 wrzesień, godz. 7:45 – 16.00

Osoby do kontaktu:

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu

e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388

Justyna Kułaga  – Nadleśnictwo Kielce

e-mail: justyna.kulaga@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 335 63 77, tel. kom. 607 535 750

Andrzej Zagnieński – Nadleśnictwo Łagów

e-mail: andrzej.zagnienski@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 307 40 23, tel. kom. 519 350 510

Paweł Kosin – Nadleśnictwo Daleszyce

e-mail: pawel.kosin@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 317 19 68

Link do mapy grzybobrania: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1GCxGEhm4HN1zMnwEcc5izlEIPjI&ll=50.762884062945545%2C20.814671473339785&z=12