Lista aktualności Lista aktualności

22. Piknik Naukowy z LKP „Puszcza Świętokrzyska”

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zapraszają 9 czerwca na 22. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W tym roku święto nauki odbędzie się pod hasłem „Ruch”. Po raz kolejny obecni na nim będą leśnicy.

Podczas tegorocznego pikniku stoisko Lasów Państwowych po raz pierwszy przygotują leśnicy z terenu radomskiej dyrekcji LP – z nadleśnictw LKP „Puszcza Świętokrzyska”: Skarżysko, Daleszyce, Kielce, Łagów, Suchedniów i Zagnańsk. Na poszczególnych stanowiskach będzie można wziąć udział w pokazach dotyczących ruchu w lesie. Całość w niepowtarzalnym świętokrzyskim klimacie.

Leśnicy przygotowali pokaz dotyczący pracy leśnika i zrównoważonej gospodarki leśnej w duchu kampanii Lasów Państwowych „Dla lasu, dla ludzi” – będą mówić o tym, jak las się zmienia na przestrzeni 100 lat i jak wiele różnych korzyści z niego mamy dla gospodarki, społeczeństwa i przyrody. Wyjaśnią jak to możliwe, że według szacunków drewno ma nawet do trzydziestu tysięcy zastosowań, będzie można sprawdzić jego właściwości. Pokażą od czego jest zależny i czemu służy ruch roślin oraz na czym polegają zjawiska meteorologiczne w lesie.

Leśna apteka – to pokaz dotyczący ziół i ich wpływu na organizm człowieka. Świat owadów – ta część stoiska przygotowana będzie wspólnie z entomologami z Wydziału Leśnego SGGW. To tu leśnicy pasjonujący się pszczelarstwem i bartnictwem pokażą żywy ul i hotel dla owadów – dzikich zapylaczy. Będzie można także samodzielnie wykonać element takiego domku oraz zrobić własną świeczkę, czy skomponować mieszankę roślin miododajnych. Do obejrzenia będą – pod mikroskopem i w formie modelu także kleszcze i korniki oraz inne owady.

Zwolennikom aktywności leśnicy pokażą, że las to także doskonałe miejsce na uprawianie sportu, turystyki i rekreacji – na ścieżce zdrowia i podczas pokazu dotyczącego leśnego survivalu. Dla dzieci, i nie tylko zabawy zręcznościowe z wykorzystaniem drewna. Uczestnicy pikniku będą mogli się przekonać jak to jest mieć zwierzęce uszy i jak daleko skaczą zwierzęta. Tym, którzy szukają wyciszenia leśnicy zaproponują pokaz Las w słoiku i strefę relaksu wśród zapachów i głosów lasu.

Na stoisku będą pomagali wolontariusze z Wydziału Leśnego SGGW.

Piknik Naukowy to największe w Europie plenerowe wydarzenie upowszechniające naukę, rozbudzające ciekawość i inspirujące do samodzielnego poszukiwania wiedzy. W imprezie weźmie udział 205 instytucji z kraju i zagranicy. W specjalnych stanowiskach będzie można zobaczyć ponad 1000 pokazów, które w widowiskowy sposób wytłumaczą zjawiska z zakresu wielu dziedzin nauki. Impreza zagwarantuje mnóstwo atrakcji dla wszystkich.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić czerwcowy dzień z leśnikami!

Wstęp wolny!

 

Miejsce:

PGE Narodowy Stoisko nr D9

Termin:

9 czerwca, godz. 11.00 – 20.00

 

Więcej informacji:

http://www.pikniknaukowy.pl/artykul/1876852,22-Piknik-Naukowy