Lista aktualności Lista aktualności

„Leśnicy na LAS-EXPO”

XVIII Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO, które odbyły się 16-18 marca otworzyły tegoroczny sezon na targi branży leśnej i drzewnej.

Targi LAS-EXPO i odbywające się równolegle targi AGROTECH to jedna z największych i najważniejszych wystaw dla leśników i drzewiarzy oraz rolników w naszym kraju, z roku na rok mająca coraz bardziej międzynarodowy charakter. Pomimo ataku zimy w tym roku teren targów odwiedziło więcej osób niż roku temu – ponad 71 tys., a nowe technologie, maszyny i urządzenia prezentowało ośmiuset wystawców z 24 krajów. Pomiędzy targami LAS-EXPO i AGROTECH jest silny związek, wynikający z gospodarowania i rolników i leśników na obszarach wiejskich. W tym roku widać było, że jedno z najważniejszych wyzwań to nowe technologie, a szczególnie te związane z cyfryzacją. Nadal jednak dla poszerzania wiedzy ważny jest bezpośredni kontakt, spotkania i wymiana doświadczeń, także pomiędzy branżami leśną i drzewną, a rolną.

Podczas inauguracji targów w imieniu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, który objął LAS-EXPO patronatem honorowym wystąpił Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu. Podkreślił znaczenie leśnictwa dla rozwoju obszarów niezurbanizowanych. Targi Las-Expo organizowane równocześnie z Targami Agrotech to oferta dla tych, którzy na terenach wiejskich chcą nowocześnie i w poszanowaniu wartości przyrodniczych prowadzić wielofunkcyjną i zrównoważoną gospodarkę leśną oraz rozwijać przemysł drzewny, co doskonale wpisuje się w zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych – powiedział. Dyrektor zwrócił również uwagę na lasy w miastach w związku z obchodzonym 21 marca Międzynarodowym Dniem Lasów, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Lasy i Zrównoważony Rozwój Miast”.

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych i RDLP w Radomiu zorganizowały stoisko wystawowe LP. Tegoroczna wystawa nawiązywała do kampanii „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”. Fachowe porady dotyczyły szczegółów prowadzenia gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Wymieniano uwagi i doświadczenia dotyczące nowych technologii, maszyn i urządzeń stosowanych w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu, planowania i analizowania. Leśnicy byli również jurorami w konkursie dla wystawców.

Tradycyjnie atrakcją stoiska oraz uroczystości otwarcia targów była obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu oraz sygnalistów i sokolników z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

 

Więcej o LAS-EXPO

http://www.lasy.gov.pl/pl/pro/informacje/aktualnosci/201elas-expo201d-na-poczatek-sezonu